"Discover Cooking, Discuss Life."

Go Back   Discuss Cooking - Cooking Forums > General Cooking Information > Menu Planning > Budget Friendly Dishes
Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 01-14-2011, 11:42 AM   #101
Master Chef
 
luvs's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Location: da 'burgh
Posts: 9,673
eggs! they're low in $$ & so versatile. meatloaf & pastas, marinara being quite economical- a few bulk portobellos impart a meat-type of texture!
__________________

__________________
i believe that life would not be complete sans comfy 'ol tee-shirts, the Golden Girls, and the color pink
& rock on, PITTSBURGH-
luvs is offline   Reply With Quote
Old 01-15-2011, 11:23 PM   #102
Head Chef
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,722
I just really need to tell someone about the great deal I got today. My dh just won't understand. I have been craving cream of wheat for a while now so I was going to buy some. There was a sale cart there ( at the store) that had stuff 50% off. On the cart was a bunch of boxes of Spongebob Squarepants Instant Cream of Wheat. Now Normally I would never buy this product but since I was going to buy Cream of Wheat anyway I picked it up. It was normally $4.29. But at the discount it was only $2.15. Well I decided to go and check the regular shelf to see if plain Cream of Wheat was any cheaper. When I found the shelf there was a pad of coupons for $2.00 off any variety, which included the Spongebob stuff. So I grabbed 4 coupons and got 4 boxes of the stuff for 15 cents per box. I may go back tomorrow and get more! Now I am not a big couponer but this just fell into my lap. I mean I got $17.00 worth of product for 60 cents. Made my whole day. Dh just does not realize how much money I save us.
__________________

__________________
joesfolk is offline   Reply With Quote
Old 01-15-2011, 11:27 PM   #103
Chef Extraordinaire
 
taxlady's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: near Montreal, Quebec, Canada
Posts: 18,874
Send a message via Skype™ to taxlady
Quote:
Originally Posted by joesfolk View Post
I just really need to tell someone about the great deal I got today. My dh just won't understand. I have been craving cream of wheat for a while now so I was going to buy some. There was a sale cart there ( at the store) that had stuff 50% off. On the cart was a bunch of boxes of Spongebob Squarepants Instant Cream of Wheat. Now Normally I would never buy this product but since I was going to buy Cream of Wheat anyway I picked it up. It was normally $4.29. But at the discount it was only $2.15. Well I decided to go and check the regular shelf to see if plain Cream of Wheat was any cheaper. When I found the shelf there was a pad of coupons for $2.00 off any variety, which included the Spongebob stuff. So I grabbed 4 coupons and got 4 boxes of the stuff for 15 cents per box. I may go back tomorrow and get more! Now I am not a big couponer but this just fell into my lap. I mean I got $17.00 worth of product for 60 cents. Made my whole day. Dh just does not realize how much money I save us.
w00t!
__________________
May you live as long as you wish and love as long as you live.
Robert A. Heinlein
taxlady is offline   Reply With Quote
Old 01-16-2011, 12:02 AM   #104
Ogress Supreme
 
PrincessFiona60's Avatar
Site Administrator
 
Join Date: Jul 2009
Location: Wyoming
Posts: 36,286
Quote:
Originally Posted by joesfolk View Post
I just really need to tell someone about the great deal I got today. My dh just won't understand. I have been craving cream of wheat for a while now so I was going to buy some. There was a sale cart there ( at the store) that had stuff 50% off. On the cart was a bunch of boxes of Spongebob Squarepants Instant Cream of Wheat. Now Normally I would never buy this product but since I was going to buy Cream of Wheat anyway I picked it up. It was normally $4.29. But at the discount it was only $2.15. Well I decided to go and check the regular shelf to see if plain Cream of Wheat was any cheaper. When I found the shelf there was a pad of coupons for $2.00 off any variety, which included the Spongebob stuff. So I grabbed 4 coupons and got 4 boxes of the stuff for 15 cents per box. I may go back tomorrow and get more! Now I am not a big couponer but this just fell into my lap. I mean I got $17.00 worth of product for 60 cents. Made my whole day. Dh just does not realize how much money I save us.
Fantastic Coup! Love it when things go right!
__________________
PrincessFiona60 is offline   Reply With Quote
Old 01-16-2011, 07:30 PM   #105
Master Chef
 
DaveSoMD's Avatar
Site Moderator
 
Join Date: Mar 2008
Location: Maryland
Posts: 7,038
Quote:
Originally Posted by joesfolk View Post
I just really need to tell someone about the great deal I got today. My dh just won't understand. I have been craving cream of wheat for a while now so I was going to buy some. There was a sale cart there ( at the store) that had stuff 50% off. On the cart was a bunch of boxes of Spongebob Squarepants Instant Cream of Wheat. Now Normally I would never buy this product but since I was going to buy Cream of Wheat anyway I picked it up. It was normally $4.29. But at the discount it was only $2.15. Well I decided to go and check the regular shelf to see if plain Cream of Wheat was any cheaper. When I found the shelf there was a pad of coupons for $2.00 off any variety, which included the Spongebob stuff. So I grabbed 4 coupons and got 4 boxes of the stuff for 15 cents per box. I may go back tomorrow and get more! Now I am not a big couponer but this just fell into my lap. I mean I got $17.00 worth of product for 60 cents. Made my whole day. Dh just does not realize how much money I save us.
That was a great deal! I had a coupon coup last week. There was a sale on Progresso Soups - $1 a can and I had 3 coupons that were save $1 on 4 so I got them at 75 cents a can.
__________________
Quoth the chicken, "Fry some more."
AB - Good Eats: Fry Hard II
DaveSoMD is offline   Reply With Quote
Old 01-17-2011, 06:57 AM   #106
Chef Extraordinaire
 
CWS4322's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Rural Ottawa, Ontario
Posts: 12,303
Bread

According to this morning's Canada A.M., the folks in France eat (buy) 23 MILLION baquettes/day. One of the ways I save money is to make my own bread. I use a breadmachine. I am on my third one. The last two I picked up at the Goodwill for $5/each. I have one I keep at my house (which is currently rented out because there is a mortgage) and one at the "farm" (where I live--no mortgage--renting out the house during these economic hard times took away a substantial financial burden each month and, the tax breaks re: upkeep, maintenance, and taxes are substantial as well--although I like the house better than the farm, it made sense).

I use the breadmachine to make the dough for pitas, bagels, rolls, and bread. My DH figured out it cost about $1/day to make bread (including the cost for the electricty to run it and the oven if I bake the bread in the oven). Although the cost of wheat has gone up (we have a hard time finding 25# bags of whole wheat flour now), it still is a way to cut down on costs. I dry the leftover bread and pass it through my foodprocessor to make crumbs or I make croutons.

K.
__________________
CWS4322 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2011, 02:07 PM   #107
Senior Cook
 
CookLikeJulia's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Washington, D.C.
Posts: 479
For me to save more $$$, I buy in market where there are low prices and I bought it in a bulk probably for one week or two weeks foods. We always do this and there is no problem regarding budget. :)
__________________
CookLikeJulia is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2011, 03:39 PM   #108
Head Chef
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,112
CWS-great savings on breads! Crumbs for meatloaves, fish patties, breading and more.

We found pork loin bone in for 99c/lb.
20 lb minimum
Cut the ribs off the loin, roasted the ribs for some yumminess and now I'm making soup with some of the roasted ribs (w/beans carrots celery and onion).
6 roasts in the freezer, enough for 5 or 6 servings each roast.
Total of 9 meals for $20 (just the meat portion). Not a bad deal in this area.
__________________
blissful is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 12:54 AM   #109
Cook
 
Join Date: Feb 2011
Location: outside Greensboro, NC
Posts: 59
I use coupons a lot. I typically only have processed foods when they are free after coupons. I try to make everything else from scratch when possible. Ie With a $3.50-$4 10lb bag of potatoes, I save money by making my own potato chips, hashbrowns, french fries etc.

I used to shop organic...just go into Whole Foods and get groceries and IMO it's a rip off. The stores are generally taking advantage of what's becoming more and more popular and price gouging. What is equally important to me is that my food is LOCAL. So my milk, meat, fruits, and veggies are all locally grown and produced and I purchase them from a small mom and pops grocery store. I know where they come from and the practices of the farmers that produce and process them. Not CERTIFIED organic but not feedlot meat, not full of chemicals (they simply can't afford them), and no veggies are grown from genetically modified seeds. And none of the mystery solution in chicken "to preserve flavor". Things like cereal, salad dressing (assuming not making my own), pb&j, condiments I do buy organic but with coupons they are usually free or at least 50% off.

For meats I always ask what day of the week meats are marked down for quick sale and that's typically the only time I buy meat. Another benefit of the small grocery store is a REAL butcher. If chuck roast is on sale I don't hesitate to ask him to grind some up or to cut a super cheap marked down ribeye roast into steaks and wrap up for me. This saves me time and money from having to repackage when I get home too.

Cooking, I try to get the most out of everything. If I make a whole chicken or turkey breast, Day 1 (and maybe a lunch the next day) is a piece of chicken, Day 2 are quesadillas or pot pie (which uses a lot less meat), Day 3 and maybe another lunch is chicken soup, and cook the bones for stock. The goal is to get 5 meals per person (2 of us).

With coupons, for 2 adults, our grocery bill is usually around $150 a month, mostly because the small grocery store is more expensive. If I shopped at a big box, I think it'd be around $100.

I just got the go ahead to start a garden on some land behind me but I've heard of nasty bugs getting into neighbor's yards so I'm still researching. Would love to grow some peppers, green beans and maybe a few other cost cutting goodies and get into canning. OH and passion fruit because I had them on a trip and can't find any on the east coast near me :(
__________________
Love2cook11 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2011, 12:57 AM   #110
Senior Cook
 
cmarchibald's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tarlac City, Philippines
Posts: 309
Send a message via Skype™ to cmarchibald
Buying locally is more important than buying strictly organic, love2cook, I think you're right on target.

I'm way late to this discussion but....

Where do we save $$$? That's why we moved to the Philippines.
__________________

__________________
cmarchibald is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



» Discuss Cooking on Facebook

Our Communities

Our communities encompass many different hobbies and interests, but each one is built on friendly, intelligent membership.

» More about our Communities

Automotive Communities

Our Automotive communities encompass many different makes and models. From U.S. domestics to European Saloons.

» More about our Automotive Communities

Marine Communities

Our Marine websites focus on Cruising and Sailing Vessels, including forums and the largest cruising Wiki project on the web today.

» More about our Marine Communities


Copyright 2002- Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -5. The time now is 01:27 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.