"Discover Cooking, Discuss Life."

Go Back   Discuss Cooking - Cooking Forums > General Cooking Information > Menu Planning > Budget Friendly Dishes
Click Here to Login
Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 02-27-2020, 09:53 PM   #1
Senior Cook
 
Kevin86's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Location: Ontario
Posts: 335
Budget Friendly

It’s likely a good sign that this page is slow. But I’m always checking in on it it’s one theme that takes me back to why I came here in the first place and makes me think I’m helping others how I was helped along.

Not needing this section is great but I do like the planning and day dreaming into meal planning and how great you can make so little.

So thought I’d say hi this page hasn’t moved in awhile

Kevin86 is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 01:48 PM   #2
Sous Chef
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 705
beans beans beans.
dried beans are very inexpensive - just add 'something' to kick up the flavors and you can do gallons on pennies....

we just had a 5 bean dish -
100 g each of: dark kidney, navy beans, lima beans, black-eye peas, black beans
diced green pepper, diced red pepper
diced onion
80 g catsup
bay leaf
20g dark brown sugar
splash cider vinegar

beans soaked overnight, cooked down about six hours - stunning.
we're not vegetarians, so I added a chicken bratwurst to the pot for flavor as spice chunkettes.

dried beans are extremely economical - one has to soak ahead, but the flexibility of dried beans provides a lot of opportunities.


beef, pork, ham hocks, fat back, chicken - beans and a bit of flavor go a long way.
dcSaute is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 02:04 PM   #3
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Lightbulb Cheap And Friendly Family Meals

WOW!
Where to start?
When I first saw this topic Kevin, I thought seasonal, grow your own veg and so on.
Then I thought about some of the dishes that I've made:

Click image for larger version

Name:	DSC00999.jpg
Views:	62
Size:	75.1 KB
ID:	39430

Fried Cabbage and Kielbasa

4 servings

1 Kielbasa (I used Dickey’s BBQ Smoked Sausage), sliced
2 C. Onion, chopped
2-3 C. Cabbage, chopped
2 Garlic Cloves, minced
2 Tbsp. Olive Oil
1 tsp. Smoked Paprika
S & P to taste

In a Dutch Oven, heat 1 tablespoon of Olive oil over medium-high; sauté the Sausage until just crisp, remove to a plate and set aside
Add the remaining Oil and sauté the Onions until just starting to brown
Next add the Cabbage, Sausage, along with the Garlic and Paprika, give it all a good stir; turn the heat down to medium-low and cook until the Cabbage is crisp-tender.
Season to taste and serve.

I like to serve this dish over wide Egg Noodles and maybe a nice piece of bread.

This is a cheap & friendly family meal! Here’s how I figure it:

Dickey’s Smoked Polish Sausage $2.98
(this could go less expensive with a different brand of Kielbasa of course!)
Cabbage, Onion, Garlic, Spices $2.17
Wide Egg Noodles $0.50
Total $5.65 divided by 4 = $1.41 per serving, WOW!! 😮
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 03:00 PM   #4
Head Chef
 
skilletlicker's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Memphis, TN
Posts: 2,021
Tonight or tomorrow I'll make a very budget-friendly stew that most people would call chili. I don't call it that though cuz I'm tired of fighting Texicans about whut's allowed and whut isn't.

Anyhow, lately I've been improving the nutritional profile by mixing about 1 part ground beef liver with three or four parts 80% ground beef.

Chili is one of them things that go good with cornbread. Another budget-friendly dish that I make with whole-grain corn, a little whole-wheat flour, and mix some sauteed onion and jalapenos into the batter.

I just found out that millennial foodies discovered bean juice and renamed it "Aquafaba". Supposed to be a substitute for eggs. My versions of cornbread for one or two uses half an egg. So I'm gonna substitute a couple tablespoons of real thick pinto bean juice. Eavesdropping on their conversations, they seem to be asking each other if any bean will work or just chickpeas. None of 'em answered, far as I can see, but I'll report back here.
__________________
Food fuels the body. Good food fuels body and soul.

"Recipes don’t have to be followed EXACTLY and creative diversions can taste great! But too much diversion and you have ice cream in your broccoli." Mike Israetel
skilletlicker is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 03:14 PM   #5
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Wait, wait!

Let me toss in a Filipino dish:

Click image for larger version

Name:	Pork and Peas.jpg
Views:	58
Size:	116.5 KB
ID:	39432

Pork Guisantes or Pork And Peas

4 servings

1 lb. Pork loin, sliced very thinly (any boneless cut of Pork will do really)
1 Sweet Red Bell Pepper, sliced into small chunks
1 C. Sweet White Onion, chopped
1-2 Garlic Cloves, minced
1 C. Tomato Sauce
1 C. Water
1 Tbsp. Soy Sauce
˝ Tbsp. Fish Sauce (I left this out, didn’t have any)
1 Bay Leaf
1 C. frozen Sweet Peas
Salt & Pepper to taste
Just enough Vegetable Oil to coat the bottom of a large Sauté pan

Heat a large pan with the veggie oil over med-high heat.
Sauté the Peppers just until they’re crisp-tender, about 1-2 minutes, set aside on a dish.
Add the Onions and Garlic and sweat until they are translucent; add in the Pork and cook `til just browned, don’t overcook it.
Pour in the wet stuff: Tomato Sauce, Water, Soy Sauce and Fish Sauce -if using- along with that Bay Leaf, give it all a good stir and bring to a gentle boil; reduce the heat to a simmer–cover and cook for about 20 minutes. The meat should be fork tender and the sauce reduced.
Add back in the Peppers and now the Peas, cook for 1-2 minutes, until the Peas are heated; season with S&P to taste.
Serve over hot steamed White Rice or Brown Rice

And here's how I figure the cost:

Pork (our Walmart cost) $2.99/lb (I could surely find it cheaper on sale somewhere)
1 Sweet Red Pepper $1
1/2 of a large White Onion 27˘
1/2 package of frozen Peas 42˘ (a 12oz bag at Walmart is 84˘)
8oz can of store brand Tomato Sauce 32˘
Garlic, Soy Sauce, Fish Sauce, Vegetable Oil 42˘
Brown Rice 20˘
Spices 5˘
______________________________________

Total $5.67/4=$1.41 per serving
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 03:43 PM   #6
Head Chef
 
skilletlicker's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Memphis, TN
Posts: 2,021
Quote:
Originally Posted by Kaneohegirlinaz View Post
Wait, wait!

Let me toss in a Filipino dish:

Attachment 39432

Pork Guisantes or Pork And Peas

4 servings

1 lb. Pork loin, sliced very thinly (any boneless cut of Pork will do really)
1 Sweet Red Bell Pepper, sliced into small chunks
1 C. Sweet White Onion, chopped
1-2 Garlic Cloves, minced
1 C. Tomato Sauce
1 C. Water
1 Tbsp. Soy Sauce
˝ Tbsp. Fish Sauce (I left this out, didn’t have any)
1 Bay Leaf
1 C. frozen Sweet Peas
Salt & Pepper to taste
Just enough Vegetable Oil to coat the bottom of a large Sauté pan

Heat a large pan with the veggie oil over med-high heat.
Sauté the Peppers just until they’re crisp-tender, about 1-2 minutes, set aside on a dish.
Add the Onions and Garlic and sweat until they are translucent; add in the Pork and cook `til just browned, don’t overcook it.
Pour in the wet stuff: Tomato Sauce, Water, Soy Sauce and Fish Sauce -if using- along with that Bay Leaf, give it all a good stir and bring to a gentle boil; reduce the heat to a simmer–cover and cook for about 20 minutes. The meat should be fork tender and the sauce reduced.
Add back in the Peppers and now the Peas, cook for 1-2 minutes, until the Peas are heated; season with S&P to taste.
Serve over hot steamed White Rice or Brown Rice

And here's how I figure the cost:

Pork (our Walmart cost) $2.99/lb (I could surely find it cheaper on sale somewhere)
1 Sweet Red Pepper $1
1/2 of a large White Onion 27˘
1/2 package of frozen Peas 42˘ (a 12oz bag at Walmart is 84˘)
8oz can of store brand Tomato Sauce 32˘
Garlic, Soy Sauce, Fish Sauce, Vegetable Oil 42˘
Brown Rice 20˘
Spices 5˘
______________________________________

Total $5.67/4=$1.41 per serving
I like the looks of that and as I try to keep pork loin on hand as a staple I'm always looking for ways to use it. Only thing is, for thinly sliced pork loin, I'd cook and set aside with the sweet peppers. If I was using shoulder I'd cook per instructions above.
__________________
Food fuels the body. Good food fuels body and soul.

"Recipes don’t have to be followed EXACTLY and creative diversions can taste great! But too much diversion and you have ice cream in your broccoli." Mike Israetel
skilletlicker is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 03:45 PM   #7
Executive Chef
 
Just Cooking's Avatar
 
Join Date: Mar 2017
Location: Springfield, MO
Posts: 3,898
Budget friendly meal..

Halushki (Cabbage and Noodles)

I add chopped onion and sliced Kielbasa..

https://tastykitchen.com/recipes/mai...e-and-noodles/
Easy to reduce for two..

Ross
__________________
Disclaimer: My experiences may not be as someone else might think correct.. Life goes on..
Just Cooking is offline   Reply With Quote
Old 02-28-2020, 04:55 PM   #8
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Quote:
Originally Posted by skilletlicker View Post
I like the looks of that and as I try to keep pork loin on hand as a staple I'm always looking for ways to use it. Only thing is, for thinly sliced pork loin, I'd cook and set aside with the sweet peppers. If I was using shoulder I'd cook per instructions above.
True dat SL!
But that's what I had on hand from Costco.
There's so many different recipes out there for Pork and Peas, even Chicken and Peas, but I started here, with Chef Keoni as my guide.

https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

To me, he's like a Hawaii-based Chef John, HEH! Keoni is Hawaiian for John, that just now hit me!!!!

edit-you could do this dish with any protein, I just saw a recipe using Shrimp
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 02-29-2020, 12:04 PM   #9
Senior Cook
 
Kevin86's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Location: Ontario
Posts: 335
I just went to the freezer this morning and the roast beef is thawing out now. A nice roast dinner and a pot of soup for sure but who knows what else will come out of it this week
__________________
Kevin
Kevin86 is offline   Reply With Quote
Old 02-29-2020, 04:14 PM   #10
Chef Extraordinaire
 
taxlady's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: near Montreal, Quebec
Posts: 24,191
Send a message via Skype™ to taxlady
Quote:
Originally Posted by Kevin86 View Post
I just went to the freezer this morning and the roast beef is thawing out now. A nice roast dinner and a pot of soup for sure but who knows what else will come out of it this week
Here's a suggestion for what to do with some of that leftover roast beef: Biksemad.
__________________
May you live as long as you wish and love as long as you live.
Robert A. Heinlein
taxlady is offline   Reply With Quote
Old 02-29-2020, 04:36 PM   #11
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Quote:
Originally Posted by Kevin86 View Post
I just went to the freezer this morning and the roast beef is thawing out now. A nice roast dinner and a pot of soup for sure but who knows what else will come out of it this week
Click image for larger version

Name:	IMG_5481.jpg
Views:	40
Size:	57.1 KB
ID:	39445

I used the last of our Christmas Rib Roast for Stroganoff, my way.
Loads of Mushrooms, caramelized onions and brown gravy... the sour cream portion only went atop my plate and I simply mixed it in All on a bed of Wide Egg Noodles
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 02-29-2020, 04:37 PM   #12
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Quote:
Originally Posted by taxlady View Post
Here's a suggestion for what to do with some of that leftover roast beef: Biksemad.
Uuh! I love a good hash, and that stuff from a can
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2020, 05:02 PM   #13
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Lightbulb Cheap And Friendly Meal

This dish is an extremely popular Asian Dish in Hawaii.
You can find this in any local-style joint as well
on tables in homes.
I make this often


Name:   shoyu-chicken.jpg
Views: 197
Size:  124.1 KB

Shoyu Chicken

5 lbs. Bone in Skin on Chicken Thighs $5.65
5 C. Water
3 C. Soy Sauce $1.98
4-5 fresh Garlic Cloves, crushed 20˘
1-2 Tbsp. fresh Ginger, finely grated 20˘
1 bunch of Green Onions, rough chopped 50˘
˝ C. Beer (optional)

Chuck everything into a large pot, excluding the Green Onions
Bring to a boil; lower the heat to a simmer
Cook uncovered for 45-60 minutes, until the Chicken is very tender.
Remove from the cooking liquor and serve with freshly chopped Green Onion and a sprinkle of Sesame seeds for a flourish if you like.

I figure that 5 pounds of Chicken should feed at least 8 people.
Without the Beer the total is $8.53 ÷ 8 = $1.066
Add some Steamed Rice at 5˘ per serving
maybe some veg from the garden to round it all out.


I should preface by saying the prices that I've given,
I base off of our nearest Walmart and use their brand,
Great Value.
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2020, 01:23 PM   #14
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
I love this recipe from Beth

https://www.discusscooking.com/forum...ew-101500.html

I figure on 8 servings, so with a grand total for ingredients of $11.62 ÷ 8 = $1.45

Can you tell that I've really gotten into this topic!?
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2020, 01:46 PM   #15
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Quote:
Originally Posted by Kaneohegirlinaz View Post
I love this recipe from Beth

https://www.discusscooking.com/forum...ew-101500.html

I figure on 8 servings, so with a grand total for ingredients of $11.62 ÷ 8 = $1.45

Can you tell that I've really gotten into this topic!?

Click image for larger version

Name:	DSC00918.JPG
Views:	29
Size:	161.3 KB
ID:	39488

Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2020, 01:03 PM   #16
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
Lightbulb Budget Friendly Family Meal

I adapted this recipe from Rachael Ray's first published magazine years back.

https://mykitcheninthemiddleofthedes...all-casserole/

My Tuna "Not like the lunch hall" Casserole


Name:   tuna casserole.jpg
Views: 170
Size:  40.8 KB

Once again, using WalmartGrocery.com as a pricing guide,
I calculate this recipe to serve 6 as follows:
Grand Total (excluding the Bread Crumbs, `cuz I save stale bread to make it)
$4.37 ÷ 6 = 73˘ per serving

This recipe makes a 9 x 13 inch casserole, plenty for 6 hungry folks.
It's so much so that I make in two 8 x 8 dishes and share one of them with a neighbor.
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 07-20-2020, 06:53 PM   #17
Head Chef
 
Rob Babcock's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Big Sky Country
Posts: 1,303
I think budget cooking is a great topic even when you don't "need" it. No sense in wasting money. As my grandma said, "waste no, want not".
__________________
If we're not supposed to eat animals, then how come they're made out of meat?
Rob Babcock is online now   Reply With Quote
Old 08-04-2020, 04:17 PM   #18
Master Chef
 
Kaneohegirlinaz's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Location: USA
Posts: 5,363
*bump*

I like Cheap & Friendly Family Meals!

Hamburger Curry Stew
https://mykitcheninthemiddleofthedes...-and-friendly/

This is a big favorite in Hawaii!

Click image for larger version

Name:	DSC06856.JPG
Views:	11
Size:	118.0 KB
ID:	42278

Click image for larger version

Name:	DSC06857.jpg
Views:	12
Size:	31.5 KB
ID:	42279

Click image for larger version

Name:	DSC06858.JPG
Views:	12
Size:	117.4 KB
ID:	42280

I figure $11 for 4-6 servings, including the Rice or Noodles.
Kaneohegirlinaz is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2020, 03:43 AM   #19
Senior Cook
 
Join Date: Feb 2020
Location: USA
Posts: 100
I will offer these choices to my... rotund spouse! He's very well rounded! He eats too much! He's overweight! Luckily, I weigh... -172 pounds! How healthy! I will eat all of the snacks in attempt to gain weight! Yay!
__________________
Honored Guest~
AntHill5 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
budget

« Cheap butcher cuts | - »
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off




All times are GMT -5. The time now is 04:53 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.