Kaneohegirlinaz
Wannabe TV Chef
I went to the local grocery store to restock our yogurt supply and the price had gone up significantly. The week before I got 10 cartons of Yoplait Light assorted flavors, for 50 cents each, but this following week it jumped up to 78 cents per! I passed.
When I got home, I looked up why the price had gone so much and found this article...
https://mic.com/articles/166382/you...o-near-double-if-trump-has-his-way#.RahsnYwTA
So off I went to Costco, thinking I could possibly do better and purchased a case of Yoplait 24 count for 42 cents a carton. The only thing with buying a case at Costco is you don't get to choice all kinds of different flavors, it's Peach, Strawberry and Blueberry, that's it.
I think that I'll be okay with that, seeing as I saved 36 cents per serving
When I got home, I looked up why the price had gone so much and found this article...
https://mic.com/articles/166382/you...o-near-double-if-trump-has-his-way#.RahsnYwTA
So off I went to Costco, thinking I could possibly do better and purchased a case of Yoplait 24 count for 42 cents a carton. The only thing with buying a case at Costco is you don't get to choice all kinds of different flavors, it's Peach, Strawberry and Blueberry, that's it.
I think that I'll be okay with that, seeing as I saved 36 cents per serving
