"Discover Cooking, Discuss Life."

Go Back   Discuss Cooking - Cooking Forums > Recipes & Ingredients > Fruit & Nuts
Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 08-03-2005, 02:46 AM   #11
Head Chef
 
Chopstix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Singapore
Posts: 1,323
Hmm. Thanks folks. I guess I really shouldn't compare prices considering the different standards of living across countries. We all don't see $2 the same way. Just to give you an idea of the value of $2 in Asia, a Big Mac here costs around $1.50 only, cheaper than the small imported avocado. (In the States I think a Big Mac costs about $3.) Ok. I'll stop talking prices now...

Jkath, a VAT of guac! omg. That sounds SO decadent and delicious!
__________________

__________________
'Never eat more than you can lift.' - Miss Piggy
Chopstix is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2005, 05:35 PM   #12
Head Chef
 
mrsmac's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Sydney Australia
Posts: 1,645
In Australia we pay $3 or $4 out of season but in season we can get them for $1 each. Your $ sounds worth more though cause a Big Mac is $4 here so they are cheaper than that not dearer. (How sad the big Mac is becoming the unit by which currency is compared lol)
__________________

__________________
There is no such thing as a little garlic.
mrsmac is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2005, 06:08 PM   #13
Chef Extraordinaire
 
pdswife's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Washington
Posts: 20,308
Send a message via AIM to pdswife Send a message via MSN to pdswife Send a message via Yahoo to pdswife
Just bought 2 for 1.99 each.... here in Issy wash.
__________________
In three words I can sum up everything I've learned about life: it goes on. Robert Frost
pdswife is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2005, 11:24 PM   #14
Chef Extraordinaire
 
kadesma's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: california
Posts: 21,373
Here we've gone from 99 cents for hass to 1.39 each in just a week, by winter the price will most likely go UPPPPPP

kadesma
__________________
HEAVEN is Cade, Ethan,Carson, and Olivia,Alyssa,Gianna
kadesma is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2005, 11:30 PM   #15
Head Chef
 
Chopstix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Singapore
Posts: 1,323
Quote:
Originally Posted by mrsmac
In Australia we pay $3 or $4 out of season but in season we can get them for $1 each. Your $ sounds worth more though cause a Big Mac is $4 here so they are cheaper than that not dearer. (How sad the big Mac is becoming the unit by which currency is compared lol)
Actually, for Asians, a Big Mac here at $1.50 is already considered expensive. (Considering daily minimum wage is about $6). So the $2 small avocado is even more expensive. (For travellers from Australia, U.S., and other developed nations, the Big Mac in most of Asia (excluding Japan, Hongkong, and Singapore) is extremely cheap. You get more bang for your buck here.)
__________________
'Never eat more than you can lift.' - Miss Piggy
Chopstix is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2005, 07:14 PM   #16
DC Grandma
 
Dove's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Location: USA,California
Posts: 3,217
$1.17 today at the commissary...but I still don't like them.........
__________________
May I always be the person my dog thinks I am.

Walk towards the Sunshine and the Shadows will fall behind you!
Dove is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2005, 05:47 PM   #17
Assistant Cook
 
TheLemonSong's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Athens, OH (via Indiana)
Posts: 39
Send a message via AIM to TheLemonSong
This morning at my local organic grocery I saw they had organic avos for 1.89...not bad.
__________________
TheLemonSong is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2005, 06:46 PM   #18
Master Chef
 
Michael in FtW's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: Fort Worth, TX
Posts: 6,592
HappyAvacado had a good answer - it depends ... season, source, variety, how many were produced. Trying to thow in economic exchange is something I can't begin to compare to.

Where I live - depending on season, source, size, etc ... Haas avacados can range from 3/$1 to $2 each. Since they are seasonal and don't freeze well - I use the heck out of them when in season and cheap ... and in limited quantities when not in season.
__________________
"It ain't what you don't know that gets you in trouble. It's what you know for sure that just ain't so." - Mark Twain
Michael in FtW is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2005, 12:58 PM   #19
Senior Cook
 
Join Date: Dec 2003
Location: Southeast NC
Posts: 474
They go from .99 each to 2 bucks each here.
__________________

__________________
"The odds of my being correct on any given issue are inversely proportionate to the proximity of my wife" BubbaGourmet
BubbaGourmet is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
None

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



» Discuss Cooking on Facebook

Our Communities

Our communities encompass many different hobbies and interests, but each one is built on friendly, intelligent membership.

» More about our Communities

Automotive Communities

Our Automotive communities encompass many different makes and models. From U.S. domestics to European Saloons.

» More about our Automotive Communities

Marine Communities

Our Marine websites focus on Cruising and Sailing Vessels, including forums and the largest cruising Wiki project on the web today.

» More about our Marine Communities


Copyright 2002- Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -5. The time now is 06:11 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.