"Discover Cooking, Discuss Life."

Go Back   Discuss Cooking - Cooking Forums > General Cooking Information > Menu Planning > Budget Friendly Dishes
Thread Tools Display Modes
Old 04-09-2011, 09:24 PM   #161
Assistant Cook
Join Date: Apr 2011
Location: Bloomington, IL
Posts: 8
For our family of five (DH, myself, 6yr old son, 4yr old son and 2yr old son) we spend $150 per week on food. This amount includes groceries, toiletries, eating out (which we do not do very often). My husband and I do go on a date night every other week which is budgeted separately than the grocery money even though we typically dine out.

ms_quoted is offline   Reply With Quote
Old 05-23-2011, 12:35 PM   #162
AmandaN80's Avatar
Join Date: May 2011
Location: Midwest, USA
Posts: 94
About $150 a week for 5-6 people.

AmandaN80 is offline   Reply With Quote
Old 05-23-2011, 12:55 PM   #163
Executive Chef
Rocklobster's Avatar
Join Date: Nov 2010
Location: Ottawa Valley, Ontario, Canada
Posts: 4,742
To tell you honestly, I don't keep track. When it comes to food, I buy whatever I want. If somethings are on sale, I will buy a bunch of it, store it or freeze it. I have developed a well stocked larder which enables me to cook whatever, whenever. I may spend lots one week, and barely anything the next. I also love good/gourmet food, so cost is no concern. We watch what we spend on many other things, like entertainment, I drive old vehicles, buy many things used, l live in an old house. Rarely eat out. I work two jobs, so food expense is one area that I don't worry about.
Rocklobster is offline   Reply With Quote
Old 05-23-2011, 06:35 PM   #164
Chef Extraordinaire
babetoo's Avatar
Join Date: Dec 2007
Location: escondido, calif. near san diego
Posts: 14,349
all i know is mine is going up each month. this month i really cut my order. as a result i am running out of everything. won't do that again. i don't eat out, don't spend money on movies etc. so to the detriment of my figure food is the thing.
"life isn't about how to survive the storm but how to dance in the rain"
babetoo is offline   Reply With Quote
Old 05-23-2011, 07:44 PM   #165
Chef Extraordinaire
Join Date: Feb 2011
Posts: 10,524
There are 2 adults & a 12 year old girl. We spend around $100. a week. We eat out around 3 times a week too.
simonbaker is offline   Reply With Quote
Old 05-27-2011, 11:45 AM   #166
Chef Extraordinaire
CWS4322's Avatar
Join Date: Jan 2011
Location: Rural Ottawa, Ontario
Posts: 12,185
In the winter, it is about $50/week for 2 adults and 5 dogs (they eat raw). The dogs eat more meat than we do! We mostly buy fruit, cheese, milk, butter, meat. Because of the prolific gardens, we don't buy many veggies in the winter, and none once the gardens start producing. In the summer, we spent maybe $25-40 on groceries and toiletries per week. I have a lot more on gas each week than I do food, and I eat more than I drive (and I probably eat better than I drive <g>).
CWS4322 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 09:47 AM   #167
Assistant Cook
.lavieenrose.'s Avatar
Join Date: Jul 2011
Posts: 26
I can say I'm honestly surprised by some of these responses! I have to say location must play into it somehow.

I shop for just myself, if I put together a list I could easily spend about $60, and that's without even buying everything I'd like to!! I've recently started clipping coupons and always checking out the sales. I need to go shopping sometime this week. I'm hoping to spend less than $60, but it probably won't be very promising. I need to get a Sam's Club card.
Amber|College Student|East Coast
.lavieenrose. is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 10:18 AM   #168
Master Chef
Snip 13's Avatar
Join Date: Jun 2011
Location: Brakpan, South Africa
Posts: 5,431
Don't think I can compare really, live in Africa and my budget is about P1000 per week, think it might be close to $100. Not sure what the exchange is at the moment.
Snip 13 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 10:54 AM   #169
Head Chef
tinlizzie's Avatar
Join Date: Nov 2009
Location: SW Florida
Posts: 2,002
Just one adult eater here, plus 2 cats and a dog. I spend around $250 a month. I usually make a list; however, it seems I can't get out of the store for less than $20, even if milk was the only thing on my list. Shopping separately for produce at the organic farmer's stand is expensive, but at the same time I've cut down on buying red meat.
No matter how simple it seems, it's complicated.
tinlizzie is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2011, 12:46 PM   #170
Join Date: Jun 2011
Location: Pittsburgh, PA
Posts: 98
We generally spend around $500 a month for 4 people. I'm not sure how because we only buy the basics and rarely eat out. I do count diapers, toiletries, etc in our monthly budget as well.

CookingMamaof2 is offline   Reply With Quote

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off

» Discuss Cooking on Facebook

Our Communities

Our communities encompass many different hobbies and interests, but each one is built on friendly, intelligent membership.

» More about our Communities

Automotive Communities

Our Automotive communities encompass many different makes and models. From U.S. domestics to European Saloons.

» More about our Automotive Communities

Marine Communities

Our Marine websites focus on Cruising and Sailing Vessels, including forums and the largest cruising Wiki project on the web today.

» More about our Marine Communities

Copyright 2002-2015 Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -5. The time now is 04:56 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.